چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧
 • حرکت صرفِ اقتصادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی کفایت نمی‌کند
  یک پژوهشگر حوزه تاریخ با بیان این که حرکت صرفِ اقتصادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی کفایت نمی کند گفت: فرهنگ سازی نیز جزوی از اقدام و عمل اقتصاد مقاومتی است.

 • جایگاه آموزش‌وپرورش در تحقق اقتصاد مقاومتی
  بی‌شک پس از پذیرفتن نگاه فرهنگی به اقتصاد مقاومتی به عنوان یک از پایه‌های تحقق این مهم در سطوح مختلف جامعه، آموزش و پرورش در جایگاه اصلی‌ترین محمل شکل‌گیری و ترویج خطوط فرهنگی کشور مورد توجه خواهد بود.

 • در جهان نظام سلامت چگونه تامین مالی می شود؟
  یکی از اصول مهم و اساسی در ساختار نظام سلامت تفکیک سیاستگذار، ارائه دهنده و خریدار خدمت از یکدیگر است. در بسیاری از کشورهای پیشرفته در حوزه سلامت این مسئله یک اصل مبنایی بوده و اصلاحات ساختاری بر این اساس صورت گرفته است.

 • اقتصاد دانش بنیان
 • الگوی مصرف
 • خودکفایی
 • نظام سلامت
 • خام فروشی
اقتصاد ایران، دانش بنیان است؟
"اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌بنیان است یعنی از پیشرفت‌های علمی استفاده می‌کند، به پیشرفت‌های علمی تکیه می‌کند و اقتصاد را بر محور علم قرار می‌دهد۱" بنابراین با اتکای به این جمله می توان گفت " اساس کار در اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌بنیان است"
رضا توکلی
اهمیت بخش خصوصی در توسعه صنعت دانش بنیان
اهمیت بخش خصوصی در اقتصاد مقاومتی و نقش رگولاتوری برای تقویت آن در راستای توسعه صنعت دانش بنیان بسیار زیاد است که می توان لزوم توجه به این نقش را در سیاست‌گذاری برنامه های بالادستی دید.
تخریب اقتصاد دانش‌بنیان با تسهیل واردات
فضای کلی کشور ما به درد کسانی که می‌خواهند در حوزه دانش‌بنیان کار کنند، نمی‌خورد. به صورت کلی، اقتصاد کلان ما بیشتر به درد کسانی می‌خورد که در کار واردات هستند./ یکی از نگرانی‌های ویژه من این است که در یک سال آینده خدا نکند این دو، سه هزار شرکت دانش‌بنیانی هم که به وجود آمدند، همین‌ها را هم این موج برجام از بین ببرد!
نحوه تأمین اعتبار برای پروژه های اقتصاد مقاومتی مشخص شد
نمایندگان در جلسه علنی امروز (شنبه، ٢٨ فروردین‌ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ١٣٩٥ کل کشور با تبصره ١٦ این لایحه موافقت کردند.
اقتصاد مقاومتي بايد از ازتغييرسبك زندگي آغازشود
نماينده مردم كرج درمجلس شوراي اسلامي گفت : اقتصاد مقاومتي بايد از ازتغييرسبك زندگي آغازشود.
آنهایی که در کارخانه‌ها کار می‌کنند کم کاری نکنند، سستی نکنند (پوستر)
اگر ما در هجوم اقتصادی هم واقع شدیم که هجوم اقتصادی اسباب این بشود که وابسته به یک کشور دیگری باشیم، این هم یک وظیفه شرعی است که ما باید خودمان را نجات بدهیم.
از موانع اصلی اقتصاد مقاومتی گرایش مردم و مسئولین به دنیا طلبی است
تمام پیشرفت‌های اقتصادی و علمی ما در شرایط تحریم صورت گرفت و رهبری در چند مورد مهمترین خطراتی که مانع اقتصاد مقاومتی است را برشمردند. از جمله گرایش مردم و مسئولین به دنیاطلبی است که متاسفانه بخشی از جامعه را گرفتار مادی‌گرایی و اشرافی‌گری کرده است و در این زمینه توجیه مذهبی هم می‌ شود.
حسن رحیم پور
مستند من با تولیدات کشور خودم زندگی می کنم ق۲
یکی از خبرنگاران فرانسوی به بررسی وضعیت زندگی هم وطنان خود می پردازد، اینکه چگونه بسیاری از محصولات مورد استفاده آنها خارجی هستند
محصول یک کارآفرین برای حذف دلالی از بخش کشاورزی
یک کارآفرین برتر گفت: نرم افزار توزیع و پخش مویرگی «ویژن 20» راهکاری برای کاهش تلفات و حذف دلالان در صنعت و کشاورزی است که می تواند در تحقق اهداق اقتصاد مقاومتی نیز نقش آفرین باشد.
میوه های قاچاق بلای جان میوه های ایرانی
معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه امسال شرایط تولید میوه‌های تابستانه مطلوب است، از توزیع محصولات ممنوعه خارجی در بازار انتقاد کرد.
وقتی بارش ها بهانه ها را شستند +آمار
جدیدترین آمار وزارت نیرو از ریزش‌های جوی حاکی از این است که بارش‌های فصلی موقتا به بحران سدها پایان داده و وضعیت ذخایر آبی به حالت سفید درآمده است. جزئیات ذخایر آب 167 سد مهم کشور نشان می‌دهد 67 درصد مخازن سدها پرآب شده است. مطابق گزارش وزارت نیرو به غیر از دو سد «درودزن» در استان فارس و «زاینده‌رود» در استان اصفهان که محدودیت‌های جدی و کمبود آب دارند، سایر سدهای کشور در شرایط مطلوبی قرار گرفته‌اند. با این حال برای تامین مطمئن آب شرب در تابستان امسال، مدیریت مصرف آب ضروری است.
کاهش تعرفه واردات شکر، حرکتی خلاف جهت خودکفایی
این اقدام وزارت کشاورزی در کاهش میزان تعرفه واردات شکر، درحالیکه تعرفه واردات تمامی کالاهای کشاروزی افزایش یافته است، در واقع یک سیگنال مثبت به واردکنندگان شکر است که در سال گذشته نتوانستند آن طور که باید از مزایای واردات شکر بهره ببرند.
در جهان نظام سلامت چگونه تامین مالی می شود؟
یکی از اصول مهم و اساسی در ساختار نظام سلامت تفکیک سیاستگذار، ارائه دهنده و خریدار خدمت از یکدیگر است. در بسیاری از کشورهای پیشرفته در حوزه سلامت این مسئله یک اصل مبنایی بوده و اصلاحات ساختاری بر این اساس صورت گرفته است.
بازار گلالود دارو فضای مناسب ماهیگری قاچاق
رتبه دوم در مصرف دارو" در کنار خبرهایی همچون "قاچاق بودن ۱۰ درصد داروهای مصرفی" و نیز "تقلبی بودن ۸۰ درصد داروهای قاچاق" از جمله ویژگی های صنعت داروی کشور است.
طرح تحول نظام سلامت و خرج هایی که ته ندارد
نظام سلامت کشور از حوزه های بسیار مهم و حساس کشور می باشد.نیازمندیهای موجود در این حوزه بسیار نامحدود است و باید با مدیریت درست منابع سلامت،حداکثر امکانات را برای بهره وری درست و بهینه کشور از خدمات نظام سلامت فراهم کرد.
قرض الحسنه راهی برای کاهش پرداخت از جیب بیماران
دولت و بانک مرکزی می‌توانند با اصلاح قوانین و الزام بانک‌ها،‌ از محل ۷۵ هزار میلیارد تومان سپرده قرض‌الحسنه جاری، سالانه تنها ۱۰ هزار میلیارد تومان آن را به بیمار وام قرض‌الحسنه دهند و از این طریق، موجبات کاهش پرداخت هزینه‌های درمان از جیب توسط خانوار را فراهم آورند.
عبدالله فروتن
پاسخ های درخشان بر ابهامات قرارداد نفتی (ipc)
دکتر مسعود درخشان هفت پرسش و هفت پاسخ را نسبت به مدل جدید قراردادهای نفتی ایران بیان کرد.
دکتر مسعود درخشان
چگونه می شود در راستای اقتصاد مقاومتی خام فروشی را افزایش داد؟!
فرمانده سپاه مازندران گفت: اگر اقتصاد مقاومتی تبیین شود دیگر وزیر نفت نمی تواند بگوید در راستای اقتصاد مقاومتی به دنبال افزایش خام فروشی هستیم.
نشست IPC و اقتصاد مقاومتی به روایت توکلی
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به نشست "نسبت الگوی قرارداد نفتی با اقتصاد مقاومتی" که با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد،گفت: اگر به جای وابسته سالاری، شایسته سالاری در حوزه نفت رعایت می شد امروز وضعیت دیگری را شاهد بودیم.
سایه سنگین نفت بر صادرات غیرنفتی
مثبت شدن تراز تجاری کشور گرچه دستاوردی مناسب است، اما اولا کاهش چشمگیر میزان صادرات کشور در اثر تأثیرپذیری از کاهش قیمت نفت موضوعی به شدت نگران کننده است که نشان از وابسته به نفت بودن صادرات غیرنفتی کشور دارد. همچنین مثبت بودن تراز تجاری کشور زمانی قابل اتکا خواهد بود که در چند سال متوالی تکرار شود و نه اینکه در یک سال و در زمان انتظار بازار برای اجرا شدن توافق هسته‌ای رخ داده باشد.
میر هادی رهگشای
 • نظام پولی
 • تولید ملی
 • تجارت هدفمند
 • سلامت اقتصادی
 • گفتمان سازی
نقد بانکی‌ها از نظام بانکی!
هرچند طرح مجلس برای اصلاح نظام بانکی با تشکیل نشدن جلسات کمیسیون اقتصادی به‌دلیل به حدنصاب نرسیدن تعداد اعضا، نیمه‌کاره ماند و بررسی آن در مجلس نهم بایگانی شد، اما هنوز این سوال مطرح است که اگر در مجلس دهم این طرح مجدد مورد بررسی قرار گیرد، باز هم باید شاهد تلاش مدیران بانک‌ها برای تصویب نشدن آن باشیم؟
مالیات بر خانه‌های خالی امسال اجرایی می شود
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور از اخذ مالیات بر خانه‌های خالی بر اساس اظهارنامه سال ۹۵ خبر داد و گفت: سازمان امور مالیاتی کاملا تابع قانون است و بر اساس این قانون، مالیات بر ساخت و ساز را اخذ می‌کند.
سهم بهره‌وری در رشد اقتصادی ایران نصف کشورهای صنعتی است
رئیس سازمان ملی بهره وری با بیان این که تمامی کشورهای صنعتی، ۵۰ درصد از رشد اقتصادی شان از طریق بهره وری است گفت: برای کشوری مثل ما در یک دوره ۲۰ ساله حدود ۲۵ درصد از رشدمان از طریق بهره وری حاصل شده است.
پیمان پولی بهترین راه گریز از سلطه دلار
پس از تعلل بانک مرکزی برای انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه، مجلس در مصوبه‌ای بانک مرکزی را موظف به انعقاد این قراردادها کرده است. در پیمان‌های پولی دو یا چند جانبه، تجارت بین کشورها با پول ملی دوکشور انجام می‌شود و نیازی به دلار یا ارزهای دیگر نیست.
تولید ریل ملی، گامی برای تحقق اقتصاد مقاومتی
با وجودی که تولید ریل ملی، شاه کلید حرکت به سمت توسعه صنعت ریلی است و حدود ۸ سال از امضای اولین تفاهم نامه برای تولید ریل داخلی می گذرد، همچنان این امر در داخل کشور محقق نشده و شرکت راه آهن به دنبال واردات مجدد ریل رفته است.
هزینه ایجاد هر شغل خانگی ۲۰ میلیون تومان
مطابق محاسبات میانگین هزینه ایجاد یک شغل در مشاغل خانگی ۲۰۰ میلیون ریال برآورد می شود.
بررسی آماری توانمندی های داخلی در عرصه لوازم خانگی
مديركل دفتر صنايع فلزي و لوازم خانگي وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس هدفگذاري انجام شده براي سال ۱۳۹۵، ارزش صادرات صنايع فلزي و لوازم خانگي كشور سال به بيش از ۶۰۰ ميليون دلار مي رسد، در حالي كه ظرفيت اين بخش بيش از يك ميليارد دلار است.
لزوم مقاوم سازی داخلی قبل از جذب سرمایه گذاری خارجی
استاد اقتصاد سیاسی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی معتقد است ورود سرمایه‌گذاری خارجی در ایران بدون حضور اقتصاد داخلی مقاوم، اقتصاد ایران را تضعیف و شرکت‌های داخلی را محدود می‌کند.
بازار گلالود دارو فضای مناسب ماهیگری قاچاق
رتبه دوم در مصرف دارو" در کنار خبرهایی همچون "قاچاق بودن ۱۰ درصد داروهای مصرفی" و نیز "تقلبی بودن ۸۰ درصد داروهای قاچاق" از جمله ویژگی های صنعت داروی کشور است.
افزایش تعرفه ها و رهگیری کالا دو راه کنترل قاچاق
در سال جاری، میزان تعرفه واردات اغلب کالاها به منظور حمایت از تولید داخلی افزایش یافته است، اما تعرفه برخی کالاهای مصرفی با هدف کاهش قاچاق کاهش یافته است. حال آنکه راهکار کنترل قاچاق، ایجاد و تقویت سیستم‌های متمرکز رهگیری در کشور است.
محدودسازی اقتصاد ایران به اسم مقابله با تغییر اقلیم
طرح شعارهای زیبا همچون تکنولوژی سبز، بیش از آنکه ناشی از دلسوزی برای محیط زیست باشد، به خاطر به زانو در آوردن صنعت و اقتصاد کشورهای در حال توسعه است. موافقت‌نامه پاریس هم تکه‌ای از پازل غرب برای احیاء صنایع خود محسوب میشود. ‌
آیا آسیب پذیری اقتصاد ایران نتیجه مشارکت اندک با اقتصاد جهانی است؟
نکند خدای‌نخواسته دکتر غنی‌نژاد سیاست تسلیم به دشمن را در نظر دارند و تبلیغ می‌کنند. اما سیاست تسلیم را در لابه‌لای گل‌های تئوریک اقتصاد نئولیبرالیستی «تعامل با دنیای خارج و مشارکت فعال و مؤثر در اقتصاد جهانی» پیچیده‌اند که بیش‌ازحد زننده به نظر نرسد؟
عبدالله صوفی
رسانه قدرت زیادی برای مبارزه با فساد دارد
در حال حاضر میزان دریافتی مدیران بیمه رسانه‌ای شده و قدرت رسانه، قدرت زیادی است اما متاسفانه بار‌ها شاهد بوده‌ایم که مقامات قضایی کشور به جای اینکه به افشاگری‌های فساد به عنوان فعالیت‌های همراه و همکار نگاه کنند، رسانه‌ها را مورد عتاب و تهدید قرار داده‌اند.
حسین راغفر
شفافیت حلقه مفقوده در مدیریت کشور
از روزی که چند فیش حقوقی متعلق به برخی مدیران بیمه مرکزی در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد تا به امروز واکنش‌های بسیاری پیرامون این مساله از سوی سازمان‌ها و نهاد‌ها مختلف برانگیخته شده است. واکنش‌هایی که بعضا با یکدیگر در تناقض هستند و بازه‌ای از دفاع تا مذمت را در بر می‌گیرند.
شفافیت در تخصیص ارز، پیش‌نیاز ارز تک‌نرخی
در شرایط فعلی، نظارت مناسبی روی اختصاص ارز وجود ندارد و معلوم نیست منابع ارزی عمدتاً به چه سمتی حرکت می‌کنند. بنابراین پیش‌نیاز تک‌نرخی شدن ارز، ایجاد نظام صحیح تخصیص ارز و همچنین شفافیت در این زمینه است.
افزایش هزینه و کاهش صداقت مولود فساد اقتصادی
به گفته عبدالرسول قاسمی، اکنون فساد سبب شده هزینه‌ فعالیت‌های اقتصادی در ایران افزایش یابد و به صورت غیرمستقیمی صداقت را در جامعه کاهش دهد.
حرکت صرفِ اقتصادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی کفایت نمی‌کند
یک پژوهشگر حوزه تاریخ با بیان این که حرکت صرفِ اقتصادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی کفایت نمی کند گفت: فرهنگ سازی نیز جزوی از اقدام و عمل اقتصاد مقاومتی است.
جایگاه آموزش‌وپرورش در تحقق اقتصاد مقاومتی
بی‌شک پس از پذیرفتن نگاه فرهنگی به اقتصاد مقاومتی به عنوان یک از پایه‌های تحقق این مهم در سطوح مختلف جامعه، آموزش و پرورش در جایگاه اصلی‌ترین محمل شکل‌گیری و ترویج خطوط فرهنگی کشور مورد توجه خواهد بود.
زمینه های اجتماعی اقتصاد مقاومتی
در رفتار شناسی اقتصادی و بسترهای فرهنگی اجرای آن، باید اعتماد اجتماعی و مبارزه عملی با فساد در اولین قدم مورد توجه قرارگیرد. تشویق خانواده ها به مصرف تولیدات داخلی، دومین گام در این زمینه است، زیرا اجرای اصول اقتصاد مقاومتی باید در کنار حفظ قدرتمندانه روابط اقتصادی با دیگر کشور های جهان، منجر به قطع وابستگی شدید به استکبار بین المللی شود.
دولت شاخص‌های عملیاتی اقتصاد مقاومتی را ارائه کند
نایب رئیس کمیسیون شوراها در مجلس گفت:باید شاخص‌های عملیاتی هر مجموعه در حوزه اقتصاد مقاومتی استخراج شود و سپس به‌صورت مستمر نسبت واگذاری‌ها، سرمایه گذاری‌ها و صرفه جویی‌ها گزارش ارائه شود.
سایت رسمی مقام معظم رهبري
مرکز تنظیم و نشر آثار رهبر انقلاب
مرکز آموزشی گام
عیار آنلاین
مدرسه اقتصاد
رصد روزنامه خراسان
نبت
برهان
دولت
مجلس
مرکز پژوهش ها
مجمع تشخیص مصلحت

© تمامی حقوق این سایت مربوط به "پایگاه جامع و تخصصی اقتصاد مقاومتی" می باشد